Jak dál v sociální demokracii?

Články » Jak dál v sociální demokracii?
9.11.2018, Admin

Nad touto otázkou se zamýšlím prakticky už od svého nástupu do funkce předsedy MO, mnohem intenzivněji mě ale celý problém zaměstnává od komunálních voleb, které pro sociální demokracii skončily velmi špatně. Nerad bych, aby byl článek špatně pochopen, berte jej, prosím, jako krátkou úvahu řadového člena o tom, jakým směrem bychom se měli vydat, abychom definitivně neskončili v propadlišti dějin. Dle mého názoru musí sociální demokracie provést tři základni věci:

 

1) Předsednictvo, ústřední výkonný výbor a další relevantní orgány, stejně jako každý řadový člen, by měly zvážit relevanci naší účasti ve vládě. Situace, kdy v průměru dostaneme 6% v celé ČR, skončíme na radnicích větších měst a de facto udržíme jen letité bašty, kde jsme vynikajících výsledků dosáhli v uplynulých letech pokaždé, není jistě dobrým signálem ze strany voličů. I v mém okolí se setkávám převážně s negativními reakcemi. Lidé nám vyčítají participaci na vládě Andreje Babiše, navíc za podpory komunistů. Jména našich ministrů ani neznají. Objektivně, ani já bych je asi nedokázal vyjmenovat, neboť ono deklarované: „Naši ministři budou mít prostor v médiích,“ splňuje pouze Jana Maláčová, sympaticky se teď snaží Tomáš Petříček, uvidíme, jak to bude dál.

2) Sociální demokracie musí provést radikální řez v programových otázkách. Musíme se naučit mluvit o věcech, které lidi zajímají. Jediné téma, které si s námi lidi spojují a na které se plně soustředíme, je růst minimální mzdy. Bezesporu klíčová záležitost, nicméně v době ekonomického růstu s 3% mezaměstnaností toto voliče zkrátka neosloví. Naše odborné komise si musí sednout a vyprofilovat témata, která lidi zajímají a která bychom měli řešit. Např. otázka dostupného bydlení, digitalizace a modernizace státní správy, dále se musíme zaměřit na vypracování dlouhodobých záměrů v oblasti školství, zdravotnictví a životního prostředí.

3) Modernizace Stanov a vnitřních předpisů i postupů v rámci sociální demokracie. Dle mé letité zkušenosti se v tomto ohledu vývoj zasekl někdy v 90. letech. Funguje v podstatě jen papírová dokumentace, kvůli každé maličkosti se musíme scházet, vše řeší složitý vnitřní aparát. Směrem dovnitř nejsme schopni efektivně pracovat, v podstatě neexistuje digitální komunikace ani digitální formy hlasování. Přitom v době postupující digitalizace je nutné být efektivní a schopný reagovat okamžitě. Přitom nemusíme nic složitého vymýšlet, stačí se inspirovat u mladších stran, kde např. digitální volby či referenda fungují běžně, např. u Pirátů či Svobodných.

 

Pro nás ve Slaném z toho plynou dva závěry. S výše uvedeným můžeme udělat jen málo, tam je potřeba zapojení klíčových orgánů strany, které se musí otevřít novým tvářím, a především otevření široké diskuze směrem dovnitř. My jen nesmíme padnout do pasivity. A s tím souvisí i druhý závěr. Nepřestat pracovat a komunikovat s lidmi. Volby nedopadly dobře, ale máme mladou členskou základnu a sestavili jsme druhou nejmladší kandidátní listinu ve Slaném. Hokejovou terminologií u nás vrcholí „doba přestavby.“ Důležité je udržet motivaci, zamýšlet se nad vlastními návrhy řešení a nastolit nová témata, kterými se chceme zabývat. 

Mgr. David Koryta